19 marca w kolejnych regionach Polski wyłączone zostaną nadajniki analogowe. To trzeci z zaplanowanych siedmiu etapów wyłączeń naziemnej telewizji analogowej, realizowanych od jesieni ubiegłego roku. Obejmie on około 5,7 mln mieszkańców z 346 gmin w sześciu województwach: mazowieckim, zachodniopomorskim, podkarpackim, śląskim, małopolskim i łódzkim.
Po jego zrealizowaniu ponad 10 mln widzów z 37 mln już objętych zasięgiem naziemnej telewizji cyfrowej, nie będzie już mogło oglądać naziemnej telewizji analogowej. Trzeci etap procesu cyfryzacyjnego jest dla TVP trudnym przedsięwzięciem technologicznym, wiąże się bowiem nie tylko z uruchomieniem kilkudziesięciu głównych nadajników cyfrowych, ale także z uruchomieniem 45 nowych, dodatkowych nadajników doświetlających małej mocy zwanych GAP-Fillerami, które zwiększą zasięg multipleksu MUX-3. 19 marca o godzinie 1:00 zostanie wyłączony sygnał nadajników analogowych objętych III etapem wyłączeń. Cyfrowy sygnał nadajników głównych będzie włączony już o godzinie 5:00 tego samego dnia. Natomiast dla 45 nowych nadajników doświetlających pokrycie kraju sygnałem multipleksu MUX-3, proces wyłączenia sygnału analogowego będzie rozłożony w czasie. Dla 17 miejscowości w woj. śląskim i 29 w woj. podkarpackim przerwa potrwa od 7 do 17 godzin – licząc od godziny 1:00 19. marca. Natomiast dla 37 miejscowości w woj. podkarpackim, 4 miejscowości w woj. śląskim i 1 miejscowości w woj. małopolskim – ta przerwa wyniesie od 34 do 40 godzin.
Dzięki wspólnym działaniom TVP oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji polegającym na uruchomieniu nowych, dodatkowych nadajników doświetlających MUX-3, TVP nie tylko spełni wymagany w ustawie cyfryzacyjnej 95 proc. zasięg pokrycia ludnościowego programami TVP, ale zwiększa łączny zasięg programów Telewizji Polskiej dla multipleksów MUX-1 i MUX-3 aż do 99,6 proc. W 2013 roku Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przekaże na ten cel około 24,7 (netto) mln złotych.
Dzięki Naziemnej Telewizji Cyfrowej widzowie uzyskają dostęp do 19 bezpłatnych programów telewizyjnych w doskonałej, cyfrowej jakości obrazu i dźwięku. Dodatkowe zalety naziemnej telewizji cyfrowej to możliwość korzystania z oryginalnych ścieżek dźwiękowych, dźwięku wielokanałowego, polskiego lektora, napisów. EPG (elektronicznego przewodnika po programach) oraz audiodeskrypcji – usłudze dla osób z dysfunkcją wzroku.
Telewizja Polska jest pierwszym w Polsce nadawcą telewizyjnym, który w Naziemnej Telewizji Cyfrowej wykorzystuje już możliwości telewizji cyfrowej drugiej generacji, proponując swoim widzom także telewizję hybrydową z jej interaktywnymi usługami. TVP w ramach wdrażania Naziemnej Telewizji Cyfrowej realizuje też nowatorski w skali kraju projekt związany z regionalnym systemem ostrzegania społeczeństwa o zagrożeniach, który pilotażowo wdrażany jest w województwie lubuskim – pierwszym regionie, w którym wyłączono analogową telewizję naziemną.
TVP we współpracy z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji prowadzi na antenach programów oddziałów terenowych objętych III etapem wyłączenia naziemnej telewizji analogowej szeroką kampanię informacyjną, docierając do swoich odbiorców z ważnymi komunikatami i poradami. Elementem kampanii informacyjnej są także społeczne akcje podejmowane przez cyfrowe brygady młodych wolontariuszy, policję, ekologów i strażaków ochotniczej i państwowej straży pożarnej, z którymi TVP podpisała porozumienie dotyczące współdziałania w akcji promocyjno-informacyjnej w związku z wyłączaniem telewizji.
Szczegółowe informacje na stronie internetowej: cyfryzacja.gov.pl oraz bezpłatnej infolinii pod nr 800 007 788.
Źródło: Telewizja Polska