TVP1 HD z ofertą na wiosnę 2015

Nowe polskie seriale – „Strażacy” i „Uwikłani”, rosyjska „Talianka”, nowe serie „Rancza” i „Ojca Mateusza”, teatralna „Amazonia”, premierowe filmy, takie jak „Syberiada polska”, „80 milionów”, czy „O północy w Paryżu”, a także trudne sprawy rozwiązywane przez Elżbietę Jaworowicz oraz dokumenty dobierane przez Andrzeja Fidyka – to oferta TVP1 HD na wiosnę 2015 roku.

Dwa polskie seriale: „Strażacy” (sobota, od 28 lutego, godzina 20:25) – pierwszy polski serial o tej grupie zawodowej z udziałem m.in. Macieja Zakościelnego, Jakuba Wesołowskiego, Weroniki Rosati, Marty Ścisłowicz i Olafa Lubaszenki oraz „Uwikłani” (środa, od 4 marca, godzina 20:25) – serial kryminalny, w którym każdy odcinek przedstawia innego bohatera uwikłanego w przestępstwo, z udziałem m.in. Przemysława Sadowskiego, Anny Muchy, Olgi Frycz, a ponadto rosyjska produkcja „Talianka” (piątek, od 6 marca, godzina 20:25) z Joanną Moro w roli głównej, historia pięknej Włoszki i rosyjskiego pilota, których połączyła miłość – to serialowe nowości wiosennej ramówki TVP1 HD.

Widzowie wiosną obejrzą także 9. serię „Rancza” (niedziela, od 8 marca, godzina 20:25) i 13. sezon „Ojca Mateusza” (czwartek, od 5 marca, godzina 20:30). Z kolei widzowie „Klanu” i „Wspaniałego stulecia” spotykać będą swoich bohaterów od poniedziałku do piątku (pierwszy serial o godzinie 17:55, drugi o godzinie 15:50). W marcu w TVP1 HD pojawi się także nowy, amerykański serial science-fiction pt. „Agenci T.A.R.C.Z.Y.” (wtorek, od 3 marca, godzina 20:25) oraz o północy kryminalny „Oszustwo” (sobota, od 7 marca). Na antenę wróci 4. seria serialu „Downton Abbey” (sobota, od 7 marca, godzina 15:35).

W wiosennej ofercie nie zabraknie premierowych filmów z gwiazdami polskiego i światowego kina. W marcu TVP1 HD zaprosi widzów m.in. na adaptację bestsellerowej powieści Jo Nesbo „Łowcy głów” (reż. Morten Tyldum), w thrillerze, porównywanym z najlepszymi dziełami braci Cohen i Davida Finchera, wystąpił m.in. gwiazdor serialu „Gra o tron” Nikolaj Coster-Waldau.

Natomiast Cameron Diaz i Ashtona Kutchera sympatycy obejrzą w filmie „Co się zdarzyło w Las Vegas?” (reż. Tom Vaughan), to historia luzaka z Brooklynu i znerwicowanej brokerki, których hotelowy system komputerowy przez pomyłkę umieszcza w tym samym pokoju w hotelu w Las Vegas. Ashtona Kuchera zobaczą widzowie także w remaku filmu z 1967 roku „Zgadnij kto” (reż. Kevin Rodney Sullivan) – o tym, czy przyszły narzeczony córki, jest tak godny zaufania, jak się to wydaje. W kwietniu Jedynka planuje emisję m.in. takich filmów, jak: „80 milionów” (reż. Waldemar Krzystek) z udziałem m.in. Olgi Frycz, Filipa Bobka, Marcina Bosaka, Wojciecha Solarza, opowieść o brawurowej akcji wyprowadzenia z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy, zanim konto zostanie zablokowane przez komunistyczne władze; „Syberiada polska” (reż. Janusz Zaorski), w filmie wystąpili.: Paweł Krucz, Marcin Walewski, Adam Woronowicz, Urszula Grabowska, Natalia Rybicka i Sonia Bohosiewicz, dramatyczna historia Polaków deportowanych w latach 40. ubiegłego stulecia na Syberię, a także „W ciemności” (reż. Agnieszka Holland), w rolach głównych: Robert Więckiewicz, Kinga Preis, Agnieszka Grochowska, Benno Furmann, to prawdziwa historia ocalenia Żydówki Krystyny Chiger i jej rodziny opisana w jej autobiograficznej książce „Dziewczynka w zielonym sweterku”.

Wiosną Jedynka zaprosi swoich widzów także na filmy Woody’ego Allena: komedię „O północy w Paryżu” – w doborowej obsadzie: Owen Wilson, Marion Cotillard, Kathy Bates, Adrien Brody, Michael Sheen o losach niedawno zaręczonej pary, której wierność zostanie wystawiona na próbę przez wyrafinowanego znawcę sztuki i zmysłową muzę oraz „Zakochani w Rzymie”, w którym wystąpili Alec Baldwin, Jesse Eisenberg, Greta Gerwig, Ellen Page, Roberto Begnini, Penelope Cruz – romantyczna komedia, na którą składa się kilka wzajemnie przenikających się nowel, których akcja toczy się równocześnie w Rzymie.

Widzowie filmów dokumentalnych mogą liczyć na kolejne premiery cyklu „Oglądaj z Andrzejem Fidykiem” (czwartki, godzina 22:20). Na początek „5 rozbitych kamer” (5 marca), reż. Emad Burnat, Guy Davidi – palestyński rolnik Emad, za pomocą kolejnych pięciu kamer, które systematycznie są niszczone, dokumentuje różne oblicza walki jego wioski z izraelską opresją. Kolejny premierowy wiosenny film to „Ucieczka z Korei Północnej – kraju śmierci” (19 marca), reż. Harkjoon LEE – zdesperowane kobiety z Korei Północnej korzystają z pomocy pośredników i uciekają do Chin, nielegalnie przekraczają granicę, za którą ich sytuacja rzadko zmienia się na lepsze. Na wiosnę Jedynka planuje także emisję dokumentu upamiętniającego wydarzenia w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku oraz „Kate Middleton. Księżniczka, czy Książę?” – opowieść o rodzinnej sielance na królewskim dworze i oczekiwaniu na przyjścia kolejnego dziecka, a także „Brytyjki ocalonej i wychowanej przez małpy” – fascynującej opowieści o kobiecie, którą jako małą dziewczynkę znalazły w lesie małpy, uratowały i przez kilka lat wychowywały.

W ofercie nie zabraknie również dokumentów historycznych, emitowanych w poniedziałki o godzinie 22:00. Już 2 marca TVP1 HD zaprasza widzów na film o agentce brytyjskiej tajnej służby Kierownictwa Operacji Specjalnych „Polscy bohaterowie wojenni. Krystyna Skarbek” (reż. Nick Clarke Powell), następnie 9 marca „Fotoamator” (reż. Dariusz Jabłoński) – w 1987 roku, jednym z wiedeńskich antykwariatów znaleziono kilkaset kolorowych slajdów, na których utrwalono sceny z życia łódzkiego getta. Następne propozycje to m.in.: „Armia Hitlera na podsłuchu” (reż. Chris Spencer) – jak przechytrzono niemieckich generałów oraz „Doktorzy śmierci” (reż. Dirk Poglmann) – film dokumentalny o eksperymentach medycznych na ludziach przeprowadzanych m.in. przez niemieckich i japońskich lekarzy podczas II wojny światowej i po wojnie. W kwietniu Jedynka planuje także emisję premierowych odcinków popularnej serii dokumentalnej Bogusława Wołoszańskiego „Sensacje XX wieku”, opartej na materiałach archiwalnych TVP i fabularyzowanych inscenizacjach z udziałem aktorów. Nowy cykl to koprodukcja Telewizji Polskiej i National Geographic Channel.

Wielbiciele filmów przyrodniczych nadal będą mogli oglądać od wtorku do piątku „Naturę w Jedynce” (godzina 12:45), a w niedziele „BBC w Jedynce” (godzina 13:00). Ponadto, w wybrane środy, po Lidze Mistrzów o godzinie 23:45, Jedynka zaprasza na czteroodcinkowy cykl „Tajemnice początków Polski” (reż. Zdzisław Cozac), już 11 marca pokaże „Miasto zatopionych bogów” – dzieje wczesnośredniowiecznego Wolina mające swoje odzwierciedlenie w zapisach kronikarzy, staroskandynawskich sagach, a także w legendach, a 18 marca – „Wyspa władców” – tytułowa wyspa to Ostrów Lednicki, leżący między Gnieznem a Poznaniem, na którym znajdowała się jedna z siedzib Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Kolejne dwa odcinki pt. „Ukryte gniazdo dynastii” oraz „Karpacka Troja. Trzcinica” wyemitowane zostaną w kwietniu.

Jedno z premierowych przedstawień teatralnych w wiosennej ofercie Jedynki to „Amazonia” (reż. Bodo Kox). To komedia Michała Walczaka dotycząca zderzenia marzeń z rzeczywistością rozgrywa się w środowisku artystów teatralnych i telewizyjnych. Bohaterowie, walcząc z poczuciem niespełnienia, uciekają w świat pieniądza i konsumpcji lub zmierzają w stronę artystycznego radykalizmu i szaleństwa. W spektaklu wystąpili: Aleksandra Domańska, Klara Bielawka, Marcin Dorociński, Adam Woronowicz, Jakub Gierszał, Lesław Żurek i Aga Bogdan. Kolejna premiera to psychologiczny thriller współczesnego angielskiego dramatopisarza Marcusa Lloyda „Zabójcza pewność” (reż. Mariusz Malec). Akcja przedstawienia rozgrywa się w Londynie podczas jednego spotkania byłej baletnicy, teraz poruszającej się na wózku inwalidzkim Elizabeth i Michaela – przystojnego bezrobotnego aktora i alkoholika. W rolach głównych: Magdalena Cielecka i Grzegorz Małecki.

W TVP1 HD nie zabraknie również publicystyki, szybkich interwencji i najszybszych informacji. Jak zwykle w czwartki wieczorem, o godzinie 21:25, ludzkie problemy rozwiązywać będzie Elżbieta Jaworowicz w „Sprawie dla reportera”, w środowe wieczory Tomasz Sekielski poruszać będzie ważne i aktualne tematy zagraniczne w „Po prostu”, a codziennie od poniedziałku do piątku o godzinie 18:30 Agata Młynarska i Maciej Kurzajewski zapraszają na coraz popularniejszy „Świat się kręci”. Natomiast kolejne „Wielkie Testy” pozwolą widzom sprawdzić swoją wiedzę – już wiosną w planach test o podatkach.

Tradycyjnie widzów Jedynki przepytywać będzie Robert Janowski w „Jakiej to melodii?” (poniedziałek-piątek, godzina 17:25 oraz niedziela, godzina 18:30). W weekend widzowie budzić się mogą o godzinie 7:30 z Klaudią Carlos, Agatą Konarską, Markiem Jezierskim i Bogdanem Sawickim w „Dzień dobry w sobotę”, a na wyborne dania zapraszać będzie Karol Okrasa („Okrasa łamie przepisy”, sobota, godzina 13:30). Radek Brzózka, jak zwykle podejdzie do sprawy naukowo w „Jak to działa?” (sobota, godzina 11:00) i w „Wiadomościach naukowych” (niedziela, godzina 19:20).

Źródło: Telewizja Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *