Miłośnicy filmów dokumentalnych jak zwykle mogą liczyć na Telewizję Polską. W nadchodzącym tygodniu na antenach publicznego nadawcy pojawi się kilka filmów godnych polecenia.
„Gdziekolwiek będę… (film o Marku Grechucie)”
Portret Marka Grechuty – wielkiego i wszechstronnego artysty, malarza, pieśniarza obdarzonego niespotykaną barwą głosu, architekta, kompozytora, osoby niezwykle ciepłej i niezależnej, charyzmatycznego poety – kreślą jego bliscy: żona Danuta, syn Łukasz, przyjaciele i znajomi, m.in. Andrzej Sikorowski, Grzegorz Turnau, Leszek Aleksander Moczulski. Film opowiada o codziennych zmaganiach Grechuty z osobistą wrażliwością, o jego walce o prawo do odrębności, do własnego życia w zamkniętej społeczności krakowskich elit artystycznych i intelektualnych. Gdziekolwiek będę… to także opowieść o namiętnościach i słabościach artysty, o jego lękach i radościach, o walce z chorobą. W filmie będzie można usłyszeć najważniejsze i najpiękniejsze utwory Marka Grechuty.
Emisja: niedziela, 13 kwietnia, godzina 15:00, TVP Polonia
Oglądaj z Andrzejem Fidykiem – „Wypadek”
Maciej Zientarski, znany dziennikarz motoryzacyjny miał wypadek samochodowy. Razem z kolegą, dziennikarzem Super Ekspresu testowali nowy model super szybkiego samochodu sportowego. Jechali z niedopuszczalną w mieście prędkością, co doprowadziło do tragicznego w skutkach wypadku. 30 – letni dziennikarz Jarosław Zabiega zginął na miejscu, Maciej Zientarski ocalał, doznał jednak poważnych obrażeń mózgu. Auto było tak zniszczone, że trudno było ustalić, który z dziennikarzy je prowadził. Maciej Zientarski próbuje wrócić do normalnego życia, stara się przypomnieć sobie przebieg zdarzeń. Tabloidy śledzą każdy jego krok, oceniają i komentują. To film o człowieku, którego życie w ciągu kilku sekund legło w gruzach, o człowieku, który w toczonej przeciw niemu sprawie sądowej nie może się bronić, bo niczego nie pamięta.
Emisja: poniedziałek, 15 kwietnia, godzina 23:00, TVP1/HD
Czy świat oszalał? – „Drony – niewidzialny wróg”
Plemienne tereny Pakistanu to tereny Al Kaidy i innych grup paramilitarnych. CIA zwalcza je wysyłając do boju samoloty bezzałogowe zwane dronami. Zdalnie sterowane drony uzbrojone są w rakiety, które rażą cele oddalone wiele tysięcy kilometrów od centrum operacyjnego. Amerykanie coraz częściej używają ich do walki z terrorystami na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji Środkowej. Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała drony za nielegalne ze względu na fakt, że zbyt często dochodzi do pomyłek, w wyniku których giną cywile.
Emisja: poniedziałek, 15 kwietnia, godzina 23:45, TVP2/HD
Świat bez fikcji – „Najśmielsze marzenie. Podbój Everestu”
George Mallory chciał być pierwszym zdobywcą Mont Everest. Od szczytu dzieliło go niespełna 800 metrów, kiedy nagle zniknął w grubej warstwie chmur. Ta dramatyczna próba zdobycia najwyższej góry Himalajów obrosła legendą. Po 75 latach od tego wydarzenia alpinista Conrad Anker znajduje nienaruszone zwłoki George’a. W jego ekwipunku brakuje jedynie zdjęcia żony, której Mallory obiecał zdobycie szczytu. Zaintrygowany Conrad powraca na Mount Everest, aby rozwikłać zagadkę zaginięcia mężczyzny.
Emisja: wtorek, 16 kwietnia, godzina 22:50, TVP2/HD
„Chłopak i dziewczyna”
Poruszająca historia opowiedziana przez naocznych świadków wydarzeń, które miały miejsce 73 lata temu. Dokładnie 1 kwietnia zaczęto wznosić mur wokół „dzielnicy żydowskiej” w Warszawie. Dziś niewiele zostało z warszawskiego getta. Nie ma już trzymetrowego muru, kładki nad ulicą Chłodną i drutu kolczastego, które ograniczały dostęp do zamkniętej dzielnicy. Jeszcze gdzieniegdzie można znaleźć kawałek muru z czerwonej cegły, uliczny bruk z szynami tramwajowymi, zrujnowaną kamienicę. Bohaterowie filmu to Ona (dziś mieszka w Toronto) i On (przybył z Izraela) – Renata i Jurek. Doskonale pamiętają czasy getta. Nic ich wówczas nie łączyło… oprócz podobnych przeżyć.
Emisja: czwartek, 18 kwietnia, godzina 23:40, TVP Polonia
Świat bez tajemnic – „Birma VJ” („Burma VJ”)
Democratic Voice of Birma (DVB) to niezależna sieć korespondentów w Birmie. Stworzył ją 27-letni Joshua, który postanowił przełamać barierę informacyjną w swoim kraju. Młodzi ludzie, wyposażeni w miniaturowe kamery, byli świadkami brutalnego tłumienia demonstracji, zabójstw i aresztowań dokonywanych przez tajną policję. Nagrane przez nich materiały Joshua wysyłał do zachodnich telewizji. Chciał mieć pewność, że kolejny zryw Birmańczyków odbije się szerokim echem w świecie. Dzięki montażowi materiałów nagranych przez DVB, możemy zobaczyć, jak rodzi się protest obywatelski – od spontanicznych zgromadzeń na ulicy po masowe demonstracje, krwawo tłumione przez reżim. Film pokazuje nieznane na Zachodzie oblicze mnichów, którzy świadomi swoich politycznych celów przewodzą społecznym protestom. Ich odwaga ma głębokie źródła w buddyjskiej filozofii wyzwalania od wszelkiego lęku.
Emisja: czwartek, 18 kwietnia, godzina 00:50, TVP2/HD
Źródło: Telewizja Polska