W związku z uruchomieniem od 15 lutego emisji dwóch nowych programów na pierwszym multipleksie (MUX-1) niezbędne będzie odświeżenie listy odbieranych programów w dekoderach i telewizorach odbierających sygnał Naziemnej Telewizji Cyfrowej.
Zgodnie z decyzją Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Telewizja Polska S.A. zwolni dwa miejsca na pierwszym multipleksie, a w zamian, od 15 lutego br. emisję rozpoczną tam dwa nowe programy: TV Trwam oraz TVP ABC. Ponadto TVP może dokonać zmian w swojej ofercie programowej dostępnej z trzeciego multipleksu (MUX-3), który w całości jest zagospodarowany na programy telewizji publicznej.
W celu poprawnego odbioru pełnej oferty programowej oferowanej przez nadawców na MUX-1 i MUX-3, niezbędne będzie od dnia 15 lutego odświeżenie listy odbieranych programów. Najlepiej uczynić to korzystając z funkcji automatycznego wyszukiwania wszystkich programów (autoprogramowanie lub autostrojenie). Funkcja ta jest dostępna zarówno w dekoderach DVB-T zewnętrznych (tzw. set-top-boxach) podłączonych do starszych telewizorów, jak i w dekoderach wewnętrznych wbudowanych w nowsze typy odbiorników telewizyjnych pracujących w standardzie MPEG-4.
Konieczność ponownego zaprogramowania dekoderów DVB-T jest związana z obowiązującymi w Polsce numerami identyfikacyjnymi dla programów i usług nadawanych w strumieniu DVB-T z multipleksów cyfrowych. Numery identyfikacyjne (tj. identyfikator SID oraz deskryptor LCN) decydują o kolejności wyświetlenia programów w odbiorniku telewizyjnym. Nowe numery otrzymali nadawcy programów TV Trwam i TVP ABC, które pojawią się na MUX-1 od 15 lutego br. Ponowne autoprogramowanie dekodera DVB-T pozwoli także na ustawienie odpowiedniej kolejności wyświetlania programów Naziemnej Telewizji Cyfrowej na ekranie odbiornika telewizyjnego.
Wprowadzane zmiany dotyczą tylko zawartości programowej sygnału multipleksów MUX-1 i MUX-3. Położenie nadajników emitujących sygnał cyfrowy nie ulegnie zmianie od 15 lutego, więc nie ma potrzebny zmiany dotychczasowych ustawień anteny odbiorczej.
Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej