Kojarzy się nam z przygodą, odwagą i przełamywaniem barier. Amelia Earhart przemierzała samolotem świat i nieustannie łamała społeczne konwenanse wtedy, gdy wielu uważało, że miejsce kobiety jest w kuchni. W 1937 roku chciała wyważyć kolejne drzwi – zamierzała jako pierwsza kobieta okrążyć kulę ziemską wzdłuż równika. Była blisko ukończenia tej misji, gdy po trzech czwartych trasy zerwał się z nią kontakt radiowy. Do dziś nie wyjaśniono, co się stało. Nie znaleziono też wraku samolotu Earhart. Po niemal 80 latach podjął się tego Bob Ballard, znany przede wszystkim z odkrycia wraku Titanica. W programie „W poszukiwaniu Amelii” zobaczymy jego tegoroczną ekspedycję i jej efekty. Czy poznamy nowe fakty o zaginięciu słynnej lotniczki?
Sprawdź szczegóły w programie telewizyjnym kanału National Geographic
Była pierwszą kobietą, która jako pasażer przeleciała nad Atlantykiem, a w 1932 roku została pierwszą kobietą, która jako pilot uczyniła to samotnie. Miłość do latania kosztowała ją jednak życie. Gdy leciała nad Pacyfikiem po kolejne wielkie osiągnięcie, coś poszło nie tak. Kontakt radiowy się urwał, a samolot nigdy nie doleciał do celu. Poszukiwania rozpoczęły się niemal natychmiast i mimo gigantycznych nakładów poniesionych przez rząd USA, zakończyły się fiaskiem. Przez dziesiątki lat spekulowano, co było rzeczywistą przyczyną tragicznej śmierci Amelii Earhart i czy w ogóle do niej doszło. Rozwiania wszelkich wątpliwości podjął się dr Robert Ballard, Odkrywca Towarzystwa National Geographic, który zdobył sławę, kiedy w 1985 roku odnalazł wrak Titanica. Jego sierpniowa ekspedycja naukowa była współfinansowana przez spółkę National Geographic Partners i Towarzystwo National Geographic.
– Zawsze fascynowała mnie historia Amelii Earhart, która zaskoczyła świat wyczynem uważanym za niemożliwy. Jestem nurkiem głębinowym i przez całą moją karierę próbowałem ją naśladować. Tak, jak Amelia, urodziłem się w Kansas, a więc tym bardziej powinienem rozwiązać zagadkę jej zaginięcia. Udało się nam skompletować niezwykły zespół ekspertów, naukowców i odkrywców, którzy wiele pracy włożyli w przygotowanie tej ambitnej wyprawy. Mamy do swojej dyspozycji najbardziej zaawansowaną technologię i gromadzone przez dziesięciolecia materiały związane z zaginięciem Amelii Earhart, czyli wszystko, co jest nam potrzebne, aby na nowo napisać historię i rozwiązać jedną z największych zagadek naszych czasów – mówił przed wyprawą Robert Ballard
Ballardowi i członkom jego zespołu towarzyszył Fredrik Hiebert, archeolog rezydent Towarzystwa National Geographic, który szukał śladów obecności Earhart na lądzie. Poszukiwania w wodach oceanu były prowadzone przez załogę łodzi EV Nautilus, dowodzonej przez Allison Fundis. Ballard skompletował grupę ekspertów, w skład której weszli biografowie Earhart, naukowcy i technicy. Jej członkowie wzięli udział w trwającej miesiąc wyprawie przez wyspę Samoa, po odległy atol Nikuramororo w Republice Kiribati na Oceanie Spokojnym. Celem wyprawy było zbadanie wód przybrzeżnych za pomocą zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych i małych, autonomicznych jednostek pływających. Zespół archeologów badał teren, na którym Earhart mogła rozbić obóz, z pomocą psów specjalnie tresowanych do odnajdowania ludzkich kości. Na miejscu pobrane zostały próbki DNA.
Dwugodzinny program specjalny kanału National Geographic – „W poszukiwaniu Amelii” – to filmowy zapis wyprawy. Twórcy analizują w nim materiały zbierane od przeszło 30 lat przez Rica Gillespiego i członków Międzynarodowej Grupy Poszukiwaczy Historycznych Samolotów (TIGHAR), które zaprowadziły Ballarda na atol Nikumaroro. Film jest jednak przede wszystkim hołdem dla Amelii Earhart, która pokonała długą drogę, zanim stała się jedną z najbardziej intrygujących i inspirujących postaci w naszej historii.
Dokument „W poszukiwaniu Amelii” został wyprodukowany przez National Geographic. Jego producentem jest Chad Cohen. Obowiązki producenta wykonawczego pełni Christine Weber, a Geoff Daniels jest wiceprezesem ds. programów dokumentalnych.
W poszukiwaniu Amelii – premiera we wtorek 17 grudnia o godz. 21:00 na kanale National Geographic.
Źródło: FOX Networks Group