Droga Krzyżowa z rzymskiego Koloseum, orędzie wielkanocne Prymasa Polski, transmisja z Watykanu Mszy Świętej Zmartwychwstania Pańskiego i błogosławieństwo Urbi et Orbi, filmy dokumentalne o nowym papieżu Franciszku i pontyfikacie Jana Pawła II oraz premiera „Pasji wg św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego i Grzegorza Jarzyny – to najważniejsze propozycje Telewizji Polskiej na Wielkanoc. Świąteczną ofertę TVP uzupełnią m.in. filmy dla całej rodziny, specjalne wydania programów rozrywkowych oraz emocjonujące wydarzenia sportowe.
W Wielki Piątek, 29 marca o godzinie 21:00 TVP1/HD transmitować będzie liturgię Drogi Krzyżowej, odprawianej z udziałem papieża Franciszka w ruinach Rzymskiego Koloseum. Natomiast w Wielką Sobotę, 30 marca o godzinie 20:15 pokaże orędzie wielkanocne Prymasa Polski, a w Wielkanoc, 31 marca o godzinie 10:15 transmisję z Watykanu Mszy Świętej Zmartwychwstania Pańskiego oraz błogosławieństwo Urbi et Orbi. Wszystkie te wydarzenia pokaże również TVP Polonia.
W świątecznym okresie telewizja publiczna poleca także filmy dokumentalne, a wśród nich m.in.: „Papież Franciszek” – dokument o papieżu, który od pierwszych dni pontyfikatu zachwyca świat swoją skromnością, prostotą i ubóstwem (31 marca w TVP1/HD o godzinie 12:35, 1 kwietnia w TVP Polonia o godzinie 15:15); „Święty uśmiechnięty” – najważniejsze, najbardziej radosne i nieznane wypowiedzi Jana Pawła II (1 kwietnia w TVP1/HD o godzinie 12:20), „Moje życie dla niego” – opowieść o życiu i pracy zawodowej Arturo Mariego – osobistego fotografa Jana Pawła II (30 marca w TVP Polonia o godzinie 15:00), czy też „Tajemnica Wyspy Wielkanocnej” – dokumentalny obraz o sekretach jednej z najbardziej znanych oraz niezwykłych wysp świata (31 marca w TVP2/HD o godzinie 9:10). Na filmy dokumentalne pasma „Uwierz w dokument” i specjalne wydania programów cyklicznych, poświęconych zwyczajom i tradycjom wielkanocnym, zaprasza również TVP INFO.
Ponadto, w Wielki Piątek, 29 marca o godzinie 22:45, TVP2/HD premierowo pokaże wyjątkowe wydarzenie, do którego doszło w dniach 31 marca i 1 kwietnia 2012 roku w Alvernia Studios pod Krakowem. Znakomity polski reżyser teatralny Grzegorz Jerzyna dokonał niezwykłej inscenizacji jednego z najsłynniejszych utworów Krzysztofa Pendereckiego – „Pasji według św. Łukasza”. Przedstawienie powstało z inicjatywy Narodowego Instytutu Audiowizualnego w ramach podsumowania Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Kilka godzin wcześniej, o godzinie 11:25, Dwójka zaprezentuje też spotkanie mistrza Pendereckiego z muzykologiem Marcinem Gmysem w ramach specjalnego, świątecznego wydania „Rozmów poSzczególnych”.
Na święta Telewizja Polska przygotowała dla swoich widzów także bogatą ofertę filmową a w niej m.in. takie hity, jak: widowiskowy film wojenny „Wielka ucieczka” (30 marca w TVP1/HD o godzinie 11:05), „16 przecznic” z Brucem Willisem, który będzie walczył o sprawiedliwość i o życie (30 marca w TVP1/HD o godzinie 21:25), „Świadectwo” – opowieść o życiu Jana Pawła II oparta na wspomnieniach kardynała Stanisława Dziwisza (31 marca w TVP1/HD o godzinie 23:05), oraz widowiskowo zrealizowany „Patrol” z Kevinem Costnerem i Ashtonem Kutcherem w głównych rolach (30 marca w TVP2/HD o godzinie 22:10).
W ramówce wielkanocnej TVP nie zabraknie specjalnych wydań programów rozrywkowych. Wśród nich m.in.: 29 marca o godzinie 14:00 TVP2/HD pokaże pełną gwiazd, świąteczną „Familiadę” (kolejne wydanie tego popularnego teleturnieju już następnego dnia, w wielkanocny poniedziałek, również o godzinie 14:00 w TVP2/HD), 30 marca o godzinie 18:30 TVP 1/HD wyemituje „Ale mądrale!” – w nowym premierowym programie, dzieci przepytają: Szymona Majewskiego, Marylę Rodowicz z córką Katarzyną oraz Marcina Prokopa, a 1 kwietnia o godzinie 18:20 TVP1/HD zaprasza na „Jakią to melodię?”, w której będzie międzynarodowo i kulinarnie. W odcinku specjalnym wystąpią m.in. Kevin Aiston, Aida i Theofilos Vafidis.
Na interesujące filmy dokumentalne, fabularne i cykliczne programy oraz ulubione seriale zapraszają widzów w święta również pozostałe anteny TVP: TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Seriale.
Źródło: Telewizja Polska