Adam Suprynowicz zaprasza w czwartek 7 grudnia o godz. 19.30 do „Filharmonii Dwójki” na transmisję koncertu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Yana Pascala Torteliera ze światowej sławy wiolonczelistą Leonardem Elschenbroichem jako solistą.
Na program koncertu złożą się: Fantazja na temat Thomasa Tallisa Ralpha Vaughana Williamsa, Koncert wiolonczelowy Williama Waltona, Wstęp i miłosna śmierć Izoldy z dramatu muzycznego Tristan i Izolda Richarda Wagnera oraz Poemat ekstazy Aleksandra Skriabina.
Jak mówi Adam Suprynowicz, gospodarz czwartkowej audycji, tak pomyślany program na pewno okaże się interesujący dla polskich melomanów. Został oparty na utworach rzadko grywanych przez polskie orkiestry, pokazujących dwa różne rodzaje ekspresji orkiestrowej w II połowie XIX i w XX wieku. Pierwszą z nich reprezentuje klasycyzująca para Vaughan Williams – Walton, natomiast druga – Wagner – Skriabin wskazuje drogę od późnoromantycznej nadwrażliwości w stronę ekspresjonizmu.
Organizatorzy katowickiego koncertu podkreślają, że William Walton (1902–1983) należy, obok Vaughana Williamsa oraz Benjamina Brittena, do klasyków muzyki angielskiej XX wieku. Koncert wiolonczelowy (1956 r.), napisany dla Grigorija Piatigorskiego, to jego trzeci koncert instrumentalny, zdaniem samego Waltona – najbardziej udany. Z kolei dramat muzyczny Tristan i Izolda (1859) to jedno z najważniejszych dzieł w całej historii muzyki. Richard Wagner (1813–1883) napisał go pod wpływem fascynacji filozofią Arthura Schopenhauera. Średniowieczna legenda zyskała w jej świetle nowy sens: stała się przypowieścią o wyzwoleniu od „ja” i jego pragnień – aż ku osiągnięciu unii mistycznej, w której zanika podziała na „ja” i świat. Podobna wizja, wzmocniona ideami teozoficznymi Heleny Bławackiej, stoi za Poematem ekstazy (1908) Aleksandra Skriabina (1872–1915).
Gwiazdami czwartkowego wieczoru będą, obok NOSPR, Yan Pascal Tortelier i Leonard Elschenbroich. Yan Pascal Tortelier to jeden z najwyżej cenionych współczesnych dyrygentów. Jest szefem Islandzkiej Orkiestry Symfonicznej i dyrygentem gościnnym Royal Academy of Music Symphony Orchestra. Leonard Elschenbroich dał się poznać jako doskonały muzyk młodego pokolenia, chętnie eksplorujący nowy repertuar.
W przerwie koncertu autorzy audycji zaplanowali rozmowę z Yanem Pascalem Tortelierem i Leonardem Elschenbroichem.
Źródło: Polskie Radio