W piątek, 4 stycznia 2013 roku Telewizja Polska i Lubuski Urząd Wojewódzki sfinalizowały porozumienie o współpracy dotyczącej opracowania i wdrożenia aplikacji alarmowej – nowej usługi telewizji hybrydowej w standardzie HbbTV w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Dokumenty dotyczące tej sprawy podpisali: Juliusz Braun, prezes Zarządu TVP i Marcin Jabłoński, wojewoda lubuski. W spotkaniu uczestniczyli również Małgorzata Olszewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji oraz Marian Zalewski, członek Zarządu TVP.
Celem tego porozumienia jest zapewnienie mieszkańcom i turystom dostępu do informacji z zakresu bezpieczeństwa, w tym prezentacji różnego typu zagrożeń np. meteorologicznych czy komunikacyjnych w najbliższej okolicy. System będzie bazował na standardzie telewizji hybrydowej oraz DVB-T, w którym wykorzystany zostaje mechanizm wyświetlania napisów. Wdrożenie aplikacji alarmowej dla województwa lubuskiego planowane jest w marcu.
Województwo lubuskie jest pierwszym regionem, w którym 7 listopada ub. roku analogowy odbiór sygnału telewizyjnego zastąpiono cyfrowym. Dzięki temu ostrzeżenia o wyjątkowych sytuacjach mogą dotrzeć do wszystkich jego mieszkańców. Działanie całego systemu alarmowego opiera się na integracji z portalem e-lubuskie, pierwszym tego rodzaju w skali kraju. Bezpłatna aplikacja dostępna na oficjalnej stronie Urzędu Wojewódzkiego jest już wykorzystywana na mobilnych urządzeniach w systemach Android, iOS oraz WindowsPhone i zapewnia szybki dostęp do danych o zjawiskach pogodowych i zdarzeniach komunikacyjnych.
– Dzięki współpracy z TVP znacznie więcej niż dotychczas mieszkańców będzie mogło korzystać z aplikacji, w dodatku wzbogaconej o nowe informacje – powiedział M. Jabłoński, wojewoda lubuski.
– Aplikacja którą uruchomimy pokaże duże możliwości wykorzystania naziemnej telewizji cyfrowej w świadczeniu usług – podkreślił J. Braun, prezes Zarządu TVP. Umowę traktujemy jako nową formę aktywności telewizji publicznej i nową formę kontaktu z widzami.
M. Olszewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji stwierdziła, że będzie popierać inicjatywy służące rozwijaniu współpracy TVP z innymi samorządami wojewódzkimi na rzecz poprawy bezpieczeństwa w regionach.
Po pojawieniu się ostrzeżenia na portalu LUW, będzie ono automatycznie emitowane na antenie regionalnej TVP INFO. Użytkownicy odbiorników naziemnej telewizji cyfrowej odbiorą je w postaci napisów DVB, zaś posiadacze telewizorów z funkcją HbbTV podłączonych do internetu uzyskują dostęp do w pełni interaktywnej wersji aplikacji, co oznacza przeniesienie na ekran telewizora praktycznie całego portalu e-lubuskie. Funkcje planowanej aplikacji alarmowej umożliwią przeglądanie listy komunikatów, w tym hydrologicznych i meteorologicznych, zlokalizowanie zagrożeń powodziowych na interaktywnej mapie, sprawdzenie raportów drogowych, zapoznanie się z szeroką gamą poradników w sytuacjach kryzysowych, np. rozróżnianie typów alarmów.
– Aplikacja jest unikatowym przedsięwzięciem nie tylko w skali polskiej. Nasze działania w zakresie telewizji hybrydowej spotkały się z uznaniem zagranicznych stacji telewizyjnych – stwierdził Marian Zalewski, członek Zarządu TVP. – Aplikacja alarmowa jest kolejną aplikacją w ramach telewizji hybrydowej. Jest przykładem innowacyjności i nowoczesności Telewizji Polskiej. Dzięki takim rozwiązaniom telewizja publiczna jest jeszcze bliżej ludzi, społeczności lokalnych, regionów, bardziej potrzebna i niezbędna. –
Docelowo Telewizja Polska chciałaby objąć tym systemem pozostałe regiony, kolejno w procesie postępującej cyfryzacji.
Źródło: Telewizja Polska