Po ponad miesięcznej przerwie do rywalizacji powracają najlepsze rajdowe załogi świata. Już od środy, 27 marca, czeka nas kolejny klasyk – kenijski Rajd Safari, który w całości zobaczycie na żywo w Motowizji.
Sprawdź godziny transmisji Rajdowych Mistrzostw Świata w PROGRAMIE TV
Historia Rajdu Safari sięga 1953 roku, kiedy to w Kenii, Ugandzie oraz obecnej Tanzanii postanowiono uczcić koronację Elżbiety II. Z biegiem lat rywalizacja skupiła się wyłącznie w tym pierwszym państwie, ale od samego początku Rajd Safari był jednym wielkim testem wytrzymałości załóg oraz samochodów ze względu na teren, nawierzchnię oraz nieprzewidywalną pogodę.
Kiedy w 1973 roku powstały Rajdowe Mistrzostwa Świata, oczywiste było, że w kalendarzu musi się znaleźć miejsce dla jednej z najważniejszych imprez sportowych w Afryce. Safari było częścią WRC do sezonu 2002, z jednym wyjątkiem w 1995 roku. Prawie dwie dekady później kenijskim organizatorom udało się z powrotem ściągnąć do swojego kraju najlepsze rajdowe załogi świata – oryginalnie od 2020, ostatecznie od 2021 roku Rajd Safari ponownie jest rundą mistrzostw świata.
Współczesne edycje Rajdu Safari w wydaniu WRC odbywały się latem, pod koniec czerwca. W tym roku postanowiono przenieść rywalizację na bardziej tradycyjny, wielkanocny termin. Ta zmiana robi ogromną różnicę pod względem pogodowym. W Kenii obecnie jest pora deszczowa i już podczas testów oraz zapoznania załogi trafiały na błotniste, miejscami podtopione drogi.
W takich warunkach na dziewiętnastu odcinkach specjalnych o łącznej długości prawie 367,76 km rywalizować będzie dziewięć załóg w samochodach najwyższej kategorii Rally1. Do ósemki, która stanęła na starcie Rajdu Szwecji, dołączy najbardziej znany rajdowy „gentleman driver” Jourdan Serderidis pilotowany przez Frédérica Miclotte.
Faworytów do wygranej należy upatrywać w załogach Toyoty – ostatnie trzy edycje padły łupem właśnie kierowców i pilotów rajdowych Yarisów. Dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stawał ośmiokrotny mistrz świata Sébastien Ogier. Francuza nie będzie tym razem na starcie, dzięki temu trzecią Toyotę GR Yaris Rally1 do swojej dyspozycji będzie miał najlepszy w 2022 roku urzędujący mistrz świata Kalle Rovanperä z Jonne Halttunenem tradycyjnie po swojej prawej stronie.
Oczy polskich kibiców będą skupione przede wszystkim na kategorii WRC2. Stuprocentową skuteczność w Kenii postara się utrzymać załoga ORLEN Rally Teamu Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak. Obecni mistrzowie WRC2 Challenger rozpoczynają swoją tegoroczną kampanię od Rajdu Safari. Rękawice Polakom rzucili przede wszystkim Gus Greensmith z Jonasem Anderssonem, a także Oliver Solberg oraz Elliott Edmondson. Po raz trzeci z Rajdem Safari mierzyć się będą także Daniel Chwist i Kamil Heller.
– Kalendarz sezonu 2024 Rajdowych Mistrzostw Świata tak się ułożył, że na samym początku mamy klasyk za klasykiem. Zaczynaliśmy w Monte Carlo, byliśmy już w Szwecji, a teraz udajemy się na rajdowe Safari do Kenii. To jedno z największych wyzwań w motorsporcie, a w tym roku przez ulewne deszcze będzie jeszcze trudniej. Trzymamy kciuki za Kajetana Kajetanowicza i Maćka Szczepaniaka, aby po raz trzeci zdobyli najwyższe podium w WRC2, a także za Daniela Chwista oraz Kamila Hellera, rok temu byli na piątym miejscu, oby było jeszcze lepiej! – mówi Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji.
Sprawdź ofertę kanału Motowizja w PROGRAMIE TV
Jak zawsze całość rywalizacji w Rajdzie Safari będzie transmitowana na żywo w Motowizji. Gośćmi specjalnymi podczas weekendu wielkanocnego będą pilot rajdowy Szymon Gospodarczyk, delegat techniczny Polskiego Związku Motorowego Bartłomiej Urbański oraz kierowca rajdowy Jakub Brzeziński.
Źródło: Motowizja