W poniedziałek, 17 czerwca o godzinie 1:00 na obszarach dziewięciu kolejnych województw (kujawsko-pomorskie, lubelskie, mazowieckie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz łódzkie i małopolskie) została wyłączona analogowa emisja telewizyjna. Zastąpił ją sygnał cyfrowy.
– To bardzo ważna wiadomość dla blisko 8 mln Polaków. Już w tej chwili, od początku procesu cyfryzacji dostęp do telewizji cyfrowej ma 36 mln ludzi – mówił minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, który w poniedziałek o godzinie 6:00 w Białymstoku dokonał symbolicznego przełączenia sygnału analogowego na cyfrowy. Pokreślił również, że telewizja cyfrowa, to lepsza jakość obrazu oraz o wiele większa oferta programowa telewizji publicznej, w tym kanały tematyczne. Już teraz w pakiecie telewizji cyfrowej dostępny jest kanał TVP Rozrywka. Wspomniał także, o przyszłości telewizji jaką jest niewątpliwie rozwój telewizji hybrydowej, czyli połączenia Internetu z tradycyjną telewizją.
Obecny w Białymstoku członek Zarządu TVP Marian Zalewski zauważył, że cyfryzacja telewizji to wielka szansa dla Telewizji Polskiej w realizacji swoich zadań misyjnych. – Chcielibyśmy, aby w nowym programie regionalnym, nadawanym nie 3-4 godziny dziennie, lecz zmierzającym od jesieni do nadawania całodobowego było miejsce na nowe usługi np. na Regionalny System Ostrzegania, informujący mieszkańców o różnych zagrożeniach np. pogodowych – podkreślił Marian Zalewski. Takie możliwości daje Naziemna Telewizja Cyfrowa.
Dla mieszkańców województwa podlaskiego włączenie sygnału cyfrowego wprowadza zasadniczą zmianę na lepsze. Do tej pory telewizję analogową mogło odbierać tutaj 60% mieszkańców, dzisiaj sygnał cyfrowy dociera do 100% mieszkańców. Jest to możliwe dzięki uruchomieniu dodatkowych stacji doświetlających tzw. gapfillerów, mających na celu poprawienie zasięgu sygnału cyfrowego oraz umożliwiających w szczególności jego odbiór na obszarach, gdzie do tej pory było to niemożliwe lub utrudnione. Środki na ten cel pochodzą z budżetu państwa. Podczas wyłączeń analogowych mogą wystąpić zmiany parametrów emisji cyfrowych i dlatego wskazane jest uruchomienie w odbiorniku funkcji wyszukiwania programów w przypadku, gdyby „zgubił” on dotychczasowe programy. W niektórych miejscach może być konieczne przekierowanie lub podniesienie anteny.
Informacje o zmianach kanałów emisji programów od 17 czerwca br. dostępne są na stronach internetowych Oddziałów Terenowych TVP, w Telegazecie oraz na stronie internetowej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji www.cyfryzacja.gov.pl.
Proces cyfryzacji ma się zakończyć 23 lipca tego roku i tym samym emisja cyfrowa całkowicie zastąpi sygnał analogowy.
Źródło: Telewizja Polska