22 grudnia minie 20. rocznica śmierci Grzegorza Ciechowskiego – znakomitego muzyka, producenta, autora tekstów, poety. Na tę okoliczność Program 1 w sobotnie grudniowe wieczory przypomni koncertowe oblicze artysty, zachowane w bogatych archiwach Polskiego Radia. 4 grudnia o godz. 21.00 w Jedynce będzie można wysłuchać nagrań koncertów z 1984 i 1991 roku. Kolejne, wyemitowane zostaną 11 i 18 grudnia o tej samej porze. W niedzielę 5 grudnia, Jedynka przypomni sylwetkę jeszcze jednej wybitnej postaci polskiej sceny muzycznej, której rocznica śmierci przypada właśnie tego dnia – Violetty Villas.
Grzegorz Ciechowski – doskonale pamiętamy jego liczne wcielenia – lider Republiki, Obywatel GC czy choćby Grzegorz z Ciechowa. Jedynka w grudniowe wieczory przypomni koncerty, które Ciechowski grał na przestrzeni wielu lat. Co ważne, te unikalne nagrania będą pochodziły z archiwum Polskiego Radia, a nie ze źródeł ogólnie dostępnych.
– Twórczość Grzegorza Ciechowskiego i jego rola na polskiej scenie muzycznej jest nie do przecenienia. Nie wyobrażam sobie, by Program 1 nie przypominał tak znakomitego dorobku i samej charyzmatycznej postaci Ciechowskiego. Tym bardziej zapraszam do słuchania Koncertowej Jedynki w soboty o 21.00 – mówi Marcin Kusy, Dyrektor Programu 1 Polskiego Radia.
Podróż po twórczości Ciechowskiego Jedynka rozpocznie od występu, który odbył się w 1984 roku w Sali Kongresowej w Warszawie oraz nagrań z koncertu z 1 kwietnia 1991 roku – kiedy Republika wróciła po okresie zawieszenia. W kolejne soboty m.in.: koncert mikołajkowy Republiki z 1998 roku oraz występ Obywatela GC Sopocie w 1988 roku. 20 grudnia w audycji „Muzyka Kina”, kilka minut po godz. 23:00, Program 1 przypomni muzykę filmową, skomponowaną przez Ciechowskiego.
W niedzielę 5 grudnia Jedynka wspomni jeszcze jedną postać polskiej sceny muzycznej, której piosenki są pamiętane i lubiane przez słuchaczy – Violettę Villas. Na antenie wybrzmią znane utwory gwiazdy estrady, te najbardziej z nią kojarzone. W ciągu dnia będzie można usłyszeć m.in. „Dla Ciebie miły”, „Do ciebie mamo” czy „Nie ma miłości bez zazdrości”.
Źródło: Polskie Radio