Od 15 do 17 sierpnia w Zamościu będzie trwał „Zamojski Festiwal Filmowy. Spotkania z Historią”. Wszystkie wydarzenia związane z Festiwalem widzowie TVP Historia będą mogli zobaczyć w Studiu Festiwalowym – emitowanym na żywo z Zamościa, w tym bezpośrednia relacja z Gali Festiwalowej oraz wręczania nagród.
Festiwal jest wspólną inicjatywą Telewizji Polskiej S.A i Miasta Zamość. Organizatorami Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”, Muzeum Zamojskie oraz TVP Historia. Najistotniejszą częścią Festiwalu jest konkurs filmu dokumentalnego i reportażu o tematyce historycznej. Towarzyszyć mu będą projekcje plenerowe filmów fabularnych na Rynku Wielkim w Zamościu, spotkania z wybitnymi twórcami filmowymi, warsztaty filmowe dla młodzieży, wystawy, panel dyskusyjny. Imprezą wpisaną w festiwal jest również widowisko historyczne „Oblężenie Zamościa – 1813 rok” czyli inscenizacja obrony zamojskiej twierdzy.
Gośćmi honorowymi Festiwalu będą Ryszard Bugajski oraz Maria Mamona. W sobotę, 17 sierpnia, popołudnie w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” poświęcone będzie retrospektywie twórczości reżysera „Przesłuchania”, czy „Generała Nila”. Przewidziana jest także projekcja najnowszego filmu Ryszarda Bugajskiego „Układ zamknięty”, w którym rolę żony biznesmena Kostrzewy zagrała Maria Mamona.
W związku z kontrowersjami jakie ostatnio wzbudza interpretacja historii w filmach fabularnych i dokumentalnych organizatorzy postanowili, w ramach warsztatów filmowych towarzyszących Festiwalowi, zorganizować seminarium dotyczące problematyki prawdy historycznej w filmach dokumentalnych i fabularnych. – <i>Festiwal pokazuje jak duże jest zainteresowanie twórców tematami historycznymi</i> – mówi dr Tadeusz Doroszuk, dyrektor artystyczny Festiwalu, a zarazem szef TVP Historia. Na Festiwal zgłoszonych zostało niemal 200 filmów dokumentalnych i reportaży. Jury zakwalifikowało 24 spośród nich do pokazów konkursowych. Najlepszy spośród nich nagrodzony zostanie „Perłą Renesansu”. Organizatorzy Festiwalu wybrali ją spośród propozycji nadesłanych na ogłoszony przez Centrum Kultury Filmowej w Zamościu konkurs. – <i>Ten pomysł spodobał nam się, bo nawiązuje do Zamościa, który ze względu na unikalny zespół architektoniczno-urbanistyczny Starego Miasta nazywany jest właśnie perłą renesansu. Poza tym nazwa podkreśla to co przyświeca idei organizowania tego festiwalu – połączenia historii i sztuki, tradycji i nowoczesności</i> – mówi Andrzej Bubeła, dyrektor Festiwalu. Statuetkę zaprojektował zamojski artysta rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa. O tym kto dostanie statuetkę zadecyduje konkursowe jury w składzie: prof. Tadeusz Kowalski, prof. Zbigniew Zaporowski i Andrzej Sapija. Zdobywcę statuetki poznamy 17 sierpnia (w sobotę) podczas gali festiwalowej. Poprowadzą ją Anna Popek i Grzegorz Miśtal, uświetni ją koncert zespołu De Press. Po gali w związku z Rokiem Powstania Styczniowego na Rynku Głównym w Zamościu przewidziany jest pokaz pierwszego filmu opowiadającego o Powstaniu Styczniowym. „Rok 1863” w reżyserii Edwarda Puchalskiego z 1922 roku, znajdujący się w zasobach Filmoteki Narodowej, to pierwsza filmowa adaptacja powieści Stefana Żeromskiego „Wierna rzeka”. Tło muzyczne niemego filmu przygotował i wykonuje zespół DesOrient, który w Zamościu wystąpi na żywo podczas projekcji.
Zamość, miasto, w którym na każdym kroku przeszłość spotyka się z przyszłością, jest miejscem idealnym dla spotkań z historią. Jedną z towarzyszących Festiwalowi imprez będzie widowisko historyczne „Oblężenie Zamościa – 1813 rok”, przygotowane przez grupy rekonstrukcji historycznej, a także projekcja filmu Andrzeja Wajdy – „Popioły”, w scenerii zamojskich fortyfikacji. Projekcja odbędzie się bezpośrednio po zakończeniu Festiwalu – w niedzielę 18 sierpnia – i będzie swoistą klamrą spinającą historyczne miasto z festiwalem filmów historycznych.
TVP Historia zaprasza: 15, 16 sierpnia o godzinie 11:00 i 19:00, 17 sierpnia o godzinie 1;.00 wydanie Studia Festiwalowego a o godzinie 19:45 bezpośrednia relacja z Gali Festiwalowej oraz wręczania nagród.
Źródło: Telewizja Polska